21 lutego to data, która w naszej miejscowości nie jest zwykłym dniem w kalendarzu. To dzień ciszy, zadumy i wspólnego zatrzymania się nad historią Ryczowa. W tym roku przeżywaliśmy 82. rocznicę tragicznych wydarzeń z 1944 roku – rocznicę Pacyfikacji Ryczowa.
Uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Ogrodzieniec – Anny Pilarczyk. Rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym pw. Nawiedzenia NMP w Ryczowie, sprawowaną w intencji Ofiar Pacyfikacji.
Podczas nabożeństwa uczniowie Szkoły Podstawowej w Ryczowie zaprezentowali poruszający program artystyczny oparty na autentycznych zeznaniach świadków tamtych wydarzeń. Słowa „Pamięć, pamiętamy” wybrzmiały z niezwykłą siłą – w głosach młodego pokolenia, w ciszy świątyni i w sercach wszystkich obecnych. Był to moment szczególny – młodzi oddali głos historii, pokazując, że pamięć o naszej „małej Ojczyźnie” trwa i jest przekazywana dalej.
Po Mszy Świętej uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik–Mogiłę Poległych. W skupieniu złożono kwiaty i zapalono znicze, oddając hołd Tym, którzy 21 lutego 1944 roku oddali życie za wolność Ojczyzny. W uroczystościach udział wzięli:
Wicestarosta Powiatu Zawierciańskiego Maria Milejska, Radny Rady Powiatu Zawierciańskiego Jerzy Janoska, Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec Anna Pilarczyk,
Zastępca Burmistrza Martyna Duda,
Ksiądz Dziekan Jacek Furtak,
Ksiądz Proboszcz Andrzej Ciesielski,
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu Zbigniew Fabiańczyk oraz Radni: Justyna Żak, Stanisław Smętek, Ireneusz Górniak i Leszek Brzozowski, Sołtys Ryczowa Agnieszka Dybkowska, Przewodniczący Rady Seniorów Stanisław Orman, przedstawiciele Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Ogrodzieńcu, druhowie OSP Ryczów i OSP Ryczów Kolonia, Dyrektor Justyna Zielińska wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Ryczowie,
a także dyrektorzy i przedstawiciele jednostek gminnych, organizacji społecznych, zespołów lokalnych oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.
Obecność tak wielu osób była dowodem jedności naszej społeczności i wspólnej troski o zachowanie pamięci.
Dla naszej szkoły był to dzień szczególny – nie tylko uroczystość, ale prawdziwa lekcja historii i patriotyzmu. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy z powagą, dojrzałością i ogromnym sercem włączyli się w obchody tej ważnej rocznicy.
Bo pamięć to nie tylko słowa.
To obecność.
To wspólnota.
To zobowiązanie.
Pamiętamy...
Dziękujemy za fotorelację Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Ogrodzieńcu.