Równo 80 lat temu, 21 lutego 1944 roku na terenie wsi Ryczów doszło do wielkiej tragedii, która jest wspominana przez kolejne pokolenia. Młodzi mężczyźni, którym nie dane było zobaczyć jak dorastają ich dzieci, po wypędzeniu i selekcji, zostali zamordowani przez wojska niemieckie albo zginęli w wyniku odniesionych ran. Oprócz poległych, ucierpiały całe rodziny, które zostały i opłakiwały swoich bliskich. Tragiczne wspomnienia nadal żyją w pamięci mieszkańców - potomków tych, którzy brali udział w wydarzeniach z tych dni.
Jak co roku, nasza szkoła zaangażowała się w obchody rocznicy. W tym roku były szczególne, ponieważ minęło już osiemdziesiąt lat. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Wojewoda Śląski Marek Wójcik. W wydarzeniu uczestniczyli także Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Mirosław Mazur, przedstawiciele władz parlamentarnych, władz samorządowych na czele z Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec Anną Pilarczyk, radni powiatowi i gminni na czele z Radną Powiatu Zawierciańskiego Marią Milejską oraz Przewodniczącą Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu Małgorzatą Janoską, przedstawicele duchowieństwa, władz Wojska Polskiego, instytucji współpracujących z Gminą Ogrodzieniec, sołtysi, bliscy osób spoczywających w mogile, krewni, osoby dotknięte tragedią, mieszkańcy sołectw: Ryczów, Ryczów- Kolonia, Żelazko, Śrubarnia, mieszkańcy Miasta i Gminy Ogrodzieniec oraz inni goście.
Po mszy świętej w intencji ofiar pacyfikacji odprawionej w Kościele Parafialnym pw. Nawiedzenia NMP, nastąpił przemarsz z flagą pod Pomnik Poległych na Skale,gdzie w części oficjalnej uczczono pamięć poległych w doniosłych słowach, złożono kwiaty. Zebrani mogli obejrzeć wzruszające przedstawienie wydarzeń z tego koszmarnego dnia przedstawione przez grupę rekonstrukcyjną z Olkusza, a apel poległych i salwę honorową wykonała kompania honorowa Wojska Polskiego.
Koncert patriotyczny w wykonaniu Mateusza Mijala rozpoczął część artystyczną.
Nasi uczniowie pod opieką Dyrektor Justyny Zielińskiej i nauczyciela języka polskiego Bożeny Feliszewskiej także wystąpili w remizie OSP w Ryczowie. Spektakl teatralny w wykonaniu dzieci i młodzieży z naszej placówki inspirowany był „Dziadami” Adama Mickiewicza. Występ w ciemnej scenerii, z zapalonymi małymi świecami pomiędzy krzyżami, aktorzy ubrani na czarno, to wszystko wywarło ogromne wrażenie na oglądających. Część artystyczna nawiązywała do tragicznych wydarzeń podczas pacyfikacji.
Serdecznie dziękujemy za współpracę Dziękujemy za współpracę Miejsko-Gminnemu Domowi Kultury i Sportu w Ogrodzieńcu, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ryczowie, Spółce "Zamek" oraz Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Ogrodzieńcu.
„Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim...”, w naszej pamięci wydarzenia sprzed ośmiu dekad nadal są żywe, a nasi przodkowie, którzy zginęli w młodym wieku nadal mają miejsce w naszych sercach...